Tirilye Hakkında

Tirilye


Tirilye Bursanın Mudanya ilçe sınırlarında kalan antik bir Rum Kasabasıdır. Bir tarafında Marmara Denizinin maviliği diğer tarafta zeytin ağaçları ve tarihe tanıklık eden Kültürel mirasları ile Mudanyanın incisidir. Antik Trilye Şehrinde Yüzyıllar boyunca zeytin üretimi yapılmıştır ve halende yerel halkın geçim kaynağının çok büyük bir kısmını zeytin üretimininden sağlamaktadır bu sebepten dolayı kasaba ZEYTİNBAĞI olarak da anılmaktadır.

Ayrıca Türk dizi-film sektörünün son yıllarda gözdesi haline gelmiştir. çekimi tamamlanan ve devam eden filmlerden dolayı çoğu kesim tarafından Trilye MELEKLER ADASI ismiyle anılmaktadır. Zeytin üretiminin yanı sıra tarihi yapılar önemli ölçüde korunmuştur. Doğanın güzelliklerinin toplandığı Tirilye' de eski Rum evleri, Kiliseler, camiler, tarihi çeşmeler ve asırlık çınarlar ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Yeşil ve mavinin hakim olduğu tonlarda bir belde 3 medeniyetin kesişim noktasında olduğu kadar 3 iklim kuşağının da ortak noktasında bulunmaktadır Kuzey rüzgarlarıyla yazları serinliği Güney Rüzgarları ile ise kışları ılıman bir durumda trilye Değişkenliği ile dikkat çeker Trilye'de Balıkçılık ve ziraat geçim kaynağıdır başlıca geçim kaynaklarındandır.

Belde son dönemde dizi film sektörünün Platosu haline gelmesi sebebiyle oldukça popüler oldu. Ulaşımın kolay olması belli başlı metropollere yakınlığı Dolayısıyla tercih edilen dinlence yeridir Sit alanı olmasından dolayı çarpık yapılaşmaya izin verilmemektedir Bu yüzden tarihi dokusunu ve doğal dokusunu korumuştur. Küresel çapta Ticaret ara olan modern İpek Yolu'nun kılcal damarlar üzerinde bulunmaktadır, Kırsaldan kente olan göç sorunu geçmiş dönemlere göre nüfusu azaltmış 5 bin bandında 1500 bandına çekti

Trilye Tarihçesi

Trilye bazı rivayetler üzerine anlatılan geçmişi kayıtlı tarih dışına kadar uzanan üç medeniyetin kesişim alanında bulanan huzurlu bir coğrafyaya sahip bir beldedir. Eski bir din merkezi olan hristiyan hacıların geçiş güzergahındaki dinlenme noktalarından birisi olduğu tarihi belgelerle tespit edilmiştir. Üç papaz tirilye (tree ilya ) kelimesinin kökenini oluşturur.

Rivayetlere göre İznik konsulünde hristiyanlık dininin geleceği tartışılırken tevhit inancına sahip üç papaz konsüllerle fikir ayrılığına düştü ve ölümle tehtid edilerek konsulü terk ederler ve günümüzdeki yerleşim yerine göç ettiler. Yörede toplam 3 manastır 1 kilise bulunmaktadır. Günümüzde ise bu tarihi yapılardan bir kaçı ziyarete ve kullanıma açıktır. En önemlisi olan ve cami olarak dönüştürülen yaklaşık 1200 yıllık aziz aziz stefanos klisesidir. Bölgede Cenevizlere kadar uzanan esintiler bizans ve osmanlı imparatorluğu ile harmanlanmış kültürel zenginliğ yüksek gizemli bir beldedir.

Güney marmara kıyısında Bursa şehir merkezine 40 dekikalık mesafede bulunan tirilye konum açısından istanbula yakınlığı; Ankaraya yakın ilk liman olma özelliği ile dikkat çeker. Türk dizi sektörünün ilgi odağı olmasından dolayı Melekler adası olarakta anılmaktadır. Çok sayıda taş mektep pekçok dini liderin yetiştirilmesine ev sahipliği yapmıştır.

Kasaba iklim koşulları ve zeytin yetiştiriciliği için en ideal coğrafi konumu sebebiyle Yüzyıllardan günümüze kadar süregelen en kaliteli zeytin-zeytinyağı üretimi yapılmatadır. Zeyer zeytincilik olarak yarım asırı aşkın tecrübemizle Zeytin Zeytinyağı mamüllerimizi incelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz

Ürünlerimizi inceleyin